اخبار > کارگاه «مبانی نظری مطالعات کلمه ـ تصویر»


پژوهشکده هنر برگزار می‌کند:
کارگاه «مبانی نظری مطالعات کلمه ـ تصویر»

 

کارگاه «مبانی نظری مطالعات کلمه ـ تصویر» در پژوهشکده هنرِ فرهنگستان هنر برگزار می‌شود.

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده هنر، کارگاه پژوهشی «مبانی نظری مطالعات کلمه ـ تصویر» را مجید پروانه‌پور، عضو هیئت علمی پژوهشکده هنر فرهنگستان هنر در چهار جلسه برگزار می‌کند.

مطالعات کلمه ـ تصویر در زمره حوزه‌های پژوهشی نسبتاً جوان است که با حوزه‌های گوناگون از جمله هنر، تاریخ‌ هنر، ادبیات، فلسفه و بلاغت پیوند دارد. گرچه از این حوزه پژوهشی عمدتاً با نام «مطالعات کلمه ـ تصویر» یاد می‌شود، رد پای آن را می‌توان زیر عناوین مشابهی چون «نسبت شعر و نقاشی»، «نسبت زبان با تصویر»، «نسبت امر مکتوب با امر تصویری»، «نسبت بازنمایی کلامی با بازنمایی دیداری» و جز آنها نیز دنبال کرد. این سنت مطالعاتی، نخست در میان پژوهشگران آلمانی بود که به صورت متمرکز مورد توجه قرار گرفت، اما در ادامه و در قرن بیستم متفکرانی که به زبان فرانسه و انگلیسی قلم می‌زدند نیز وارد میدان شدند و به گسترش بیش از پیش این حوزه یاری رساندند.

کارگاه پژوهشی «مطالعات کلمه ـ تصویر» از 7 آبان‌ماه 1401 به مدت 4 جلسه، روزهای شنبه، ساعت 15 تا 17 به صورت آنلاین و حضوری در پژوهشکده هنر به نشانی: تهران، خیابان ولیعصر، بالاتر از خیابان امام خمینی. نبش کوچه شهید حسن سخنور. شماره ۲۹ برگزار می‌شود.

علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر و انجام فرایند ثبت‌نام در کارگاه به اینجا مراجعه نمایند.

 
 
 

زمان انتشار: شنبه ٣٠ مهر ١٤٠١ - ١٣:٥٣ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج