تازه های خبری
آخرین گزارش ها
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
اخبار > پرواز اسطوره اسطوره‌پرداز


پرواز اسطوره اسطوره‌پرداز

 

یادداشتی از بهمن نامورمطلق، رئیس فرهنگستان هنر، درباره دکتر جلال ستاری منتشر شد.

بهمن نامورمطلق، رئیس فرهنگستان هنر

دکتر جلال ستاری از محققان برجسته هنر و ادبیات بار سفر را بست؛ جسمش را به خاک سپرد و روحش برای عروج، رهسپار آسمان شد. او از خود آثاری ارزشمند و گران‌سنگ برای ما زمینیان به یادگار گذاشت، آثار و داستان‌های رمزی از چگونه زیستن، دوست داشتن و بیان کردن. او افسون افسانه‌ها را می‌دانست و وجه نمادین نمایش‌ها را می‌شناخت. او جلال اسطوره‌شناسی بود.

ستاری به تاریخ و فرهنگ ایران‌زمین عشقی عمیق می‌ورزید و این عشق ورزیدن را به دیگر کسان هم آموزش می‌داد. او در بسیاری از حوزه‌های تخصصی، آغازگر بحث‌ها بود و پای دیگر محققان ایرانی را به محفل محققان بزرگ جهانی باز کرد.

جلال ستاری همچون ژینوس، یک روی به داخل داشت و یک روی به خارج. از همین روی، او پیوند میان برون و درون بود. با تحقیقات تطبیقی خود، نشان داد که انسان‌ها تا چه حد شبیه و نیازمند به هم هستند و گفتگو بزرگ‌ترین معجزه انسان‌هاست؛ چگونه رؤیاهای جمعی آنها، که در اسطوره‌ها متبلور شده است، همدیگر را فرامی‌خوانند و دنیا با ستیز چه نازیبا و کریه‌تر و نیازمند تعزیت می‌شود.

او برزویه زمان خویش بود که برای یافتن گیاه جاودانی به آن سوی جهان سفر کرد و آموخت که آن گیاه در پردیس همین وطن روییده است. با وجود همه مشکلات و ناملایمات، برخلاف برخی از محققان و پژوهشگران، در گوشه‌ای از این خاک ریشه دواند و استوار ایستاد تا محققان جوان از سایه و میوه‌هایش بهرمند شوند، و چنین هم شد.

یادش گرامی و روحش شاد.

 

 

 

 

 
 
 

زمان انتشار: يکشنبه ١٠ مرداد ١٤٠٠ - ١٠:٤٢ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.