صفحه اصلی آر اس اس ارتباط با ما    
تازه های خبری
آخرین گزارش ها
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
اخبار > بیاییم این روزها، به نفع انسانیت به هم نزدیک شویم


  رييس فرهنگستان هنر در افتتاحيه جشنواره «خوشنویسی کردستان»:
  بیاییم این روزها، به نفع انسانیت به هم نزدیک شویم
 

افتتاحيه جشنواره «خوشنویسی کردستان» در تالار ايران فرهنگستان هنر برگزار شد. 

به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر به نقل از موسسه فرهنگي هنري صبا، مراسم گشایش«جشنواره خوشنویسی کردستان» با حضور محمد علي معلم دامغاني، رياست فرهنگستان هنر ، استاد غلامحسین امیرخانی، عضو پيوسته فرهنگستان هنر و شمار زیادی از هنرمندان برجسته كشور به‌خصوص چهره‌هاي فرهنگي هنري استان کردستان، عصر چهارشنبه بیست و چهارم دی در تالار ایران فرهنگستان هنر برگزار شد.

ابتدا علی معلم دامغانی، ریاست فرهنگستان هنر، درباره اهمیت استان کردستان در چشم انداز تاریخ، اساطیر و تمدن ایران زمین به عنوان یکی از خاستگاه‌های بی بدیل فرهنگ و هنر اشاره کرد و گفت: امروز در شرایطی که پیام‌های یک‌سویه‌ای از غرب برای شرق می آید مهم‌ترین ضرورت ما وحدت همه اقوام بر محور هویت ملی و فارغ از اختلافات فرقه‌ای، قومیتی و مذهبی است. 

وی با بیان این که این روزها حرف‌های تلخ زیادی شنیده می شود؛ گفت: این کدام فتنه است و کدام شیطان است که مردم را برمی انگیزد تا خون یکدیگر را بریزند. دشمنان شما خواب خوش ندارند و از وحدت شما نگرانند بیاییم این روزها به نفع خودمان، به نفع انسانیت به ضرر دشمن به هم نزدیک‌تر شویم. 

رئیس فرهنگستان هنر خاطر نشان کرد: امروز علمی به نام مسلمانی در این کشور برپاست این یک نشانه است به انداختن این نشانه نکوشیم. اگر نشانه بیافتد سپاه شکست می خورد. امروز دشمنان اسلام بیش از دیروز هستند و فهمیده اند که اسلام هست و سر جهانگیر شدن دارد. 

وي در ادامه مصداق حقیقی دولت امید را دولت مهدی موعود دانست و گفت: هر دولتی که نام خود را دولت امید بگذارد دولت امید نیست. دولت امروز باید همین امروز به داد مردم برسد. مردم گرسنه باید سیر باشند. اهل فرهنگ باید بتوانند آمال و آرزوهای فرهنگی خود را که سال ها به صورت طرح در اندیشه داشته اند اجرا کنند وگرنه چه دولت امیدی؟! اگر شما دولت امید هستید دولت امام زمان دیگر چیست؟ ما چند جا باید منتظر باشیم؟ منتظر او باشیم منتظر شما هم باشیم؟ اگر این دولت، دولت امید باشد پس دولت امام زمان (عج) کارش چیست؟

سپس استاد غلامحسین امیرخانی چهره ماندگار هنری و پیشکسوت خوشنویسی و عضو پيوسته فرهنگستان هنر کشورمان گزارش کوتاهی از فعالیت‏های انجمن خوشنویسان در داخل و خارج کشور ارائه داد و افزود: باید بنازیم به این دایره وسیع فرهنگ و هنر که همه انسان‌ها را در آغوش می‌گیرد و هیچ‌کس را بی نصیب نمی‌گذارد. این تنازعات و اختلافات ناشی از دور شدن از فرهنگ و هنر و جایگزین کردن تعصبات و تنگ نظری ها بجای فرهنگ خودي است. 

در ادامه عضو پيوسته فرهنگستان هنر به استعدادها و قابلیت های سرشار هنری بویژه هنر خوشنویسی در استان کردستان اشاره كرد و برگزاري اولین سمینار سرپرستان شعبات انجمن خوشنویسان سراسر کشور در استان كردستان در اوج دوران جنگ را  از اقدامات موثر اين انجمن دانست. 

سپس مهندس عبدالمحمد زاهدی، استاندار کردستان، وی با برشمردن نام  بزرگانی از این دیار در عرصه‌هاي ادبیات و ترجمه، موسیقی سنتی و خوشنویسی گفت: در جهانی شدن، تنها خاستگاه و پایگاهی را که برای بیان حرف خود داریم حوزه فرهنگ و هنر است و کردستان یکی از تکیه‌گاه های ماست که می تواند فرهنگ و هنر ما را تغذیه و تقویت کند. 

سپس حجت الاسلام والمسلمین علم الهدی، معاون امور ایران مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، نکاتی بر محور شأن و کرامت قلم و کتابت و ساحت معنوی و عرفانی هنر خوشنویسی تبیین کرد و گفت صاحبنظران و مسئولان ما باید در زمینه تهدید و چالش که فراگیر شدن استفاده از تکنولوژی پیش روی آینده خوشنویسی ما می نهد چاره اندیشی کنند. وی در پایان بر ضرورت کتابت «قرآن ملی» تأکید کرد. 

پس از آن ایرج نعیمایی دبیر جشنواره و عضو وابسته فرهنگستان هنر، به جايگاه هنر والاي خوشنویسی در هنر اسلامی پرداخت و از برگزاری نمایشگاه‌های هنرمندان همه اقوام به صورت مستمر و در راستای گسترش تعامل و تبادل هنرمندان با یکدیگر خبر داد و در ادامه درباره تبیین قابلیت‌های هنری استان کردستان افزود: اولین قابلیت بالای این استان در خوشنویسی با خطوط ثلث و نسخ است و امتیاز دوم برتری این استان در حوزه مباحث نظری این هنر است که می تواند به عنوان الگوی کاملی برای هنر ایران معرفی شود. 

در پایان استاد صابر کردستانی، رئیس انجمن خوشنویسان کردستان، از اقدامات انجام شده درباره برگزاري اين نمايشگاه سخن گفت.

«جشنواره خوشنویسی کردستان» مجموعه ای از آثار چند نسل خوشنویسان این استان در انواع خطوط و گرایش‌ها را همراه آثار دیده نشده ای از قدمای خوشنویسی این استان، از حدود یک قرن پیش تاكنون به نمايش گذاشته است. اين جشنواره با نشست های پژوهشی و تخصصی برگزار خواهد شد و تا چهارم بهمن در نگارخانه های خیال و آئینه موسسه فرهنگي هنري صبا میزبان علاقه‌مندان خواهد بود. 

 

   زمان انتشار: يکشنبه ٢٨ دی ١٣٩٣ - ١٣:٠٩ | نسخه چاپي

خروج
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.