صفحه اصلی آر اس اس ارتباط با ما    
تازه های خبری
آخرین گزارش ها
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
اخبار > پوسترهاي اولين دوسالانه پوستر جهان اسلام بررسي شد


  با حضور هنرمندان و كارشناسان
  پوسترهاي اولين دوسالانه پوستر جهان اسلام بررسي شد
 


جلسة نقد و بررسي پوسترهاي جهان اسلام با حضور استاد قباد شيوا ، دكتر مرتضي گودرزي ديباج ، دكتر حبيب‌ا... درخشاني و دكتر احمديان سه‌شبه بيست و چهارم آذرماه در تالار آئينه مؤسسه فرهنگي – هنري صبا برگزارشد.

به گزارش روابط عمومي‌ فرهنگستان هنر ، در ابتدا دكتر مهرداد احمديان كه مديريت اين جلسه را بر عهده داشت با اشاره به نحوة چيدمان آثار اين نمايشگاه گفت: اغلب آثار بدون هيچگونه ارتباط منطقي در كنار هم قرار گرفته‌اند. به خصوص در بخش فرهنگي آثار با تكنيك‌ها ، سبك‌ها و پيام‌‌هاي متفاوت چيده شده‌اند. البته اين اتفاق در بخش فلسطين كمتر به چشم مي‌خورد. چون موضوع پوسترها و نحوة هدايت گالري‌ها به يكديگر مخاطب را صرفاً به روي مسأله فلسطين متمركز مي‌كند.

استاد قباد شيوا در ادامه اين جلسه با اشاره به بخش‌هاي اين دوسالانه گفت : « تنها نكتة قوي اين نمايشگاه پوسترهاي فلسطين است چون بقيه قسمتها از هيج استانداردي برخوردار نيست. يكي از مسايل مهم ديگر اين است كه ما بايد اسم طراح پوستر را بدانيم تا متوجه شويم ايراني است يا خارجي. طراحان ما تلاش نكرده‌اند تا يك گرافيك ايراني را مطرح كنند.»

وي همچنين افزود : « در بخش فلسطين ما ناخواسته يك نگاه سياسي داريم. بعضي از پوسترهاي اين بخش بيشتر يك شعر است. شايد خاصيت شرقي بودن است كه سياستها را هم شعر مي‌بيند.»

دكتر مرتضي گودرزي ديباج نيز با اشاره به ايجاد ارتباط درست ميان مخاطب و هنر گفت : « پوستر بدون مخاطب و بدون سفارش دهنده پوستر نيست. يعني پوستر محتاج مخاطب و درگير سفارش دهنده است. نكته مهم اين است كه هنرمند چگونه مي‌تواند هم از زير سيطره سفارش دهنده بيرون بيايد و هم خلاقيت داشته باشد. اغلب هنرمندان مجبور به مصادره خلاقيت و ذوق هنري خود هستند.»

دكتر حبيب‌الله درخشاني نيز با اشاره به اينكه بخش بزرگي از گرافيك‌ها دچار بازنمايي شده است افزود : « اكثر آثار جوانان مثل اين است كه خيلي سريع كار شده‌اند ؛ بدون گذراندن مراحل و مراتب مختلف هنري و رسيدن به بيان گرافيكي. در گرافيك معاصر به نظر مي‌رسد به جنبه‌هاي ابزاري آن بهاي بيشتري داده مي‌شود و كار زير سلسله ابزارگرايي مي‌افتد. اين مسأله باعث مي‌شود خلاقيت و ابداع هنرمندانه ضعيف شود.»

سپس دكتر مهرداد احمديان به نقد و بررسي چند اثر به نمايش گذاشته شده در اين دوسالانه پرداخت و در ادامه اساتيد حاضر در جلسه به سئوالات شركت‌كنندگان پاسخ دادند.

لازم به ذكر است ، اولين دوسالانه پوستر جهان اسلام تا نهم دي‌ماه در مؤسسة فرهنگي – هنري صبا برگزار خواهدبود.

 

   زمان انتشار: شنبه ٢٨ آذر ١٣٨٣ - ١١:٣٦ | نسخه چاپي

خروج
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.