صفحه اصلی آر اس اس ارتباط با ما    
تازه های خبری
آخرین گزارش ها
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
اخبار > تاسيس دبيرخانه دائمي جشنواره جهان اسلام


 
  تاسيس دبيرخانه دائمي جشنواره جهان اسلام
 

مصطفي گودرزي رييس گروه هنرهاي تجسمي فرهنگستان هنر از تاسيس دبيرخانه دائمي جشنواره ها و نمايشگاه هاي بين المللي هنر معاصر جهان اسلام خبر داد.
به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر، مصطفي گودرزي، رئيس گروه هنرهاي تجسمي فرهنگستان هنر همزمان با آغاز به كار سومين دوسالانه بين المللي تقاشي معاصر جهان اسلام، با اعلام اين خبر افزود: اين دبيرخانه دائمي كه در راستاي هر چه بهتر برگزار شدن نمايشگاههاي ادواري و موضوعي در عرصه هنرهاي تجسمي در سطح جوامع اسلامي تشكيل مي شود، مي تواند به شناسايي هنرمندان خلاق و شاخص جهان اسلام، شناسايي مراكز فرهنگي و هنري، مراكز آموزشي و پژوهشي كشورها و جوامع اسلامي، شناسايي تشكلها و مجامع و انجمن ها و كانون هاي هنري در سطح اين جوامع، شناسايي جريانات رايج هنري در اين كشورها و شناسايي آثار بارز و شاخص در عرصه هاي گوناگون هنر تجسمي معاصر در جوامع اسلامي و يقيناً تسهيل در ارتباط ميان هنرمندان و فرهنگستان هنر و ارتقاء سطح كيفيت نمايشگاه ها كمك نمايد. همچنين ايجاد زمينه هاي مناسب براي گفت و گو و تعامل ميان هنرمندان مسلمان در جوامع اسلامي و تشكيل بانك جامع اطلاعاتي پيرامون هنر و هنرمندان معاصر جهان اسلام نيز از ديگر اهدافي است كه راه اندازي اين دبيرخانه دائمي به تحقق آنها كمك خواهد كرد.

وي ادامه داد: ايجاد دبيرخانه دائمي جشنواره ها و نمايشگاه هاي بين الملي هنرهاي تجسمي معاصر جهان اسلام كمك مي كند تا ضمن شناسايي فراگير و گسترده مراكز فعال هنري و تشكل هاي كوچك و بزرگ در عرصه هنر معاصر اين جوامع، زمينه هاي ارتباط متقابل براي گفت و گو و تعامل بيشتر ميان هنرمندان، صاحب نظران، اساتيد و محققين و پژوهشگران فعال در عرصه هنرهاي تجسمي در جوامع اسلامي در سراسر فراهم آيد.

گودرزي با اشاره به ضرورت شناخت وضعيت هنر معاصر در حوزه تمدن اسلامي و ارتباط با هنرمندان جوامع و كشورهاي اسلامي در تمام نقاط جهان يادآور شد: متاسفانه تا كنون حتي از هنر كشورهاي همسايه خودمان هم بي خبر مانده ايم و ارتباط چنداني با هنرمندان اين كشورها نداريم.

چنانچه با حوزه تمدني ايران بزرگ و حوزه تمدني جهان اسلام ارتباط مستقيم و سازنده و تاثيرگذار نداريم و از وضعيت هنر و هنرمندان و تشكل‌هاي‌هنري‌ و مراكز آموزشي و پژوهشي اين كشورها بي‌اطلاع هستيم و با جوامعي كه ميان ما و آنها مشتركات زياد فرهنگي وجود دارد(مانند برخي از كشورهاي آسيايي، آفريقايي و بعضي از جوامع اسلامي در كشورهاي غير اسلامي) هيچگونه ارتباطي نداريم. وي اضافه كرد: فرهنگستان هنر جمهوري اسلامي ايران درصدد است تا در راستاي شناسايي و تقويت مراث فرهنگي در جوامع اسلامي، زمينه هاي ارتباط و تعامل و گفت و گو ميان هنرمندان معاصر جهان اسلام را فراهم آورد.

رئيس گروه هنرهاي تجسمي فرهنگستان هنر با بيان اينكه برگزاري چند دوره دوسالانه در عرصه هنرهاي تجسمي جهان اسلام از جمله برگزاري سه دوره دوسالانه بين المللي نقاشي معاصر جهان اسلام، در واقع پيمودن سه گام هرچند كوچك از اين مسير است، افزود: اكنون در سايه چند تجربه قابل توجه و مثبت گذشته، بسياري از هنرمندان و صاحب نظران در كشورها و جوامع اسلامي نگاه خود را معطوف به اتفاقات هنري تهران نموده اند و ما را مي شناسند و به عنوان يك جريان هنري تاثير گذار در سطح بين المللي و در سطح جهان اسلام مي پذيرند و باور دارند. آنها مايلند با ما مشتاقانه و برادرانه گفت و گو كنند. اكنون احساس مي كنيم كه كم كم باب آشنايي و گفت و گو گشوده شده است و شرايطي فراهم آمده كه در بستري مناسب مي توان گزارشي علمي از وضعيت هنر معاصر برخي از كشورهاي اسلامي و تجربيات و علايق هنرمندان اين جوامع را به طور همزمان در هر نمايشگاه كه برپا مي شود، ملاحظه نمود.

اين هنرمند گفت: انشاءالله دبير خانه دائمي جشنواره ها و نمايشگاههاي بين المللي هنرهاي تجسمي معاصر جهان اسلام پس از برگزاري سومين دوسالانه بين المللي نقاشي معاصر جهان اسلام، رسماً آغاز بكار خواهد نمود و طبيعي است ارتباط ميان اين دبيرخانه و هنرمندان و دست اندركاران نمايشگاههاي مهم بين المللي در كشورهاي اسلامي و همچنين تشكل ها و مراكز فعال در عرصه هنرهاي تجسمي، گسترده و عميق تر خواهد شد.

وي در پايان اشاره نمود كه تمامي شاخه هاي هنر تجسمي كه در رابطه با آنها نمايشگاه ادواري و موضوعي در سطح جهان اسلام برگزار مي شود ( نقاشي، گرافيگ، طراحي، مجسمه سازي، عكاسي، تصويرسازي،‌پوستر و ...) موضوع فعاليت اين دبيرخانه خواهد بود.

 

   زمان انتشار: شنبه ٢٤ بهمن ١٣٨٣ - ١١:١٠ | نسخه چاپي

خروج
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.