صفحه اصلی آر اس اس ارتباط با ما    
تازه های خبری
آخرین گزارش ها
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
اخبار > نخستين نمايشگاه دوسالانه بين‌المللي پوستر جهان اسلام با حضور رييس جمهور افتتاح شد


 
  نخستين نمايشگاه دوسالانه بين‌المللي پوستر جهان اسلام با حضور رييس جمهور افتتاح شد
 

 
ساعت 9 صبح دوشنبه نهم آذرماه، در آستانه آغاز نخستين دوسالانه پوستر جهان اسلام، حجت الاسلام والمسلمين سيد محمد خاتمي نمايشگاه اين دوسالانه را افتتاح كرد.

به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر، رئيس جمهور با حضور در مؤسسه فرهنگي هنري صبا
كه از سه نگارخانه صبا، خيال و آئينه تشكيل شده است،‌از پوستر‌هاي منتخب جشنواره بازديد و اولين تمبر پوستر جهان اسلام را باطل كرد. با وجود فرصت كوتاه رئيس جمهور براي بازديد از نمايشگاه، وي با حوصله و دقت از تمام بخش نمايشگاه ديدن كرد. در طول اين بازديد علاوه بر مهندس ميرحسين موسوي رياست فرهنگستان هنر، دكتر بهمن نامور مطلق دبير فرهنگستان، دكتر علي منتظري رئيس جهاد دانشگاهي و رئيس گروه هنرهاي نمايشي فرهنگستان، معتمدي ‌وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات و مهندس فائقي رئيس شركت پست، حبيب ا... صادقي دبير اين
دوسالانه ايشان را همراهي كرده و توضيحات لازم دربارة آثار و هنرمندان حاضر را ارائه داد.

تمبرهايي كه به مناسبت اولين دوسالانه پوستر جهان اسلام چاپ شده بود متعلق به چهار پوستر مربوط به بخش فلسطين بود كه توسط هيئت انتخاب و داوري برگزيده شده بود.

رئيس جمهور پس از بازديد از نمايشگاه گفت: «امتياز آدمي به بيان و بيانگري اوست. خداوند متعال هم بعد از خلقت انسان. آموزش بيان به او را مطرح مي‌كند. بنابراين بيان نشانگر عقل و عاطفه انسان است، هنر يك امربين‌المللي است و انسانها بازبان هنر بهتر مي‌توانند با فرهنگ‌ها، زبان‌ها و نژادهاي مختلف تماس بگيرند.»

رئيس جمهور با اظهار اين كه اگر بيان هنر نبود شايد آثار فرهنگي و هنري بشر از بين مي‌رفت،
گفت:«‌اگر به گفتگوي تمدن‌ها قائل باشيم، شايد بهترين وسيله تبادل‌نظر و ايجاد ارتباط زبان هنري باشد پس هنر براي هر كشوري اهميت دارد. در اسلام نيز هنر مورد توجه بوده و وجه اعجاز قرآن جنبه ‌هنري آن است.»

سپس رئيس جمهور نخستين دوسالانه پوستر جهان اسلام را يكي از نمايشگاههاي بسيار درخور تامل و احترام دانست و گفت: «پوستر مسئله جديدي در دنياي ارتباطات امروز است كه شايد درگذشته به اين صورت وجود نداشته است. بياني كه از طريق پوستر مطرح مي‌شود بيان مهمي است كه بايد روح يك حادثه، واقعه و جريان را به مخاطب خود منتقل كند. البته كار بسيار دشواري است و بايد روزنه‌اي باشد كه انسان را به متن حادثه،‌ واقعه يا امري كه براي آن پوستر توليد شده است، ببرد.»

او با بيان اينكه موضوع پوسترهاي اين نمايشگاه مسايل عمومي انسان را مطرح مي‌كند گفت: «موضوع قدس و فلسطين درد بزرگ دنياي اسلام و بشريت است و امروزه به همين مسئله در جهان مورد توجه قرار گرفته است. بدترين شكل ستم و زيباترين نوع مقاومتي كه تا به حال در جهان وجود داشته متعلق به فلسطين است كه بايد در همين پوسترها منعكس شود. اين مسئله امري است كه مي‌تواند همه انسانهاي دردمند ، به خصوص دردمندان جهان اسلام را به هم پيوند دهد.»

رئيس جمهور ابراز اميدواري كرد كه به دنبال اين گام كه گام اول است ، قدم‌هاي بلندتري برداشته شود تا نه تنها در زمينه پوستر ، كه در همه زمينه‌ها بتوانيم بين هنرمندان دنيا و دردآشنا و هنرمندان دنياي اسلام رابطه ايجاد كنيم.

او در پايان با قدرداني و تشكر از برگزاركنندگان اين دوسالانه بين‌المللي گفت : «بايد با تبادل تجربيات و توانايي‌ها سطح اين نمايشگاه‌ها را بالا ببريم. هنر يعني گوهر مقدسي كه بيان ، آسان‌ترين مشكل آن است. در عين حالي كه خودِكار هنري مشكل است ، بايد آن را توسعه دهيم تا اگر زبان سخن يكديگر را درست درك نمي‌كنيم از طريق زبان هنر بيشتر و بهتر بتوانيم يكديگر را درك كنيم. اميدوارم كه بتوانيم از طريق هنر وضعيت بشر را بهبود ببخشيم و دعوت به صلح و مبارزه با ستم‌گري را پيگيري كنيم.»

در اين بازديد ميرحسين موسوي، احمد معتمدي وزير ارتباطات و فن‌آوري اطلاعات، محمدحسن ايماني خوش‌خو معاون هنري وزارت ارشاد، مهندس سعيد فائقي مدير شركت پست، علي منتظري مدير جهاد دانشگاهي، مرتضي مميز ، حبيب‌الله صادقي ، محسن زارع و مصطفي و مرتضي گودرزي نيز حضور داشتند.

مراسم افتتاحيه دوسالانه پوستر عصر همان ‌روز با حضور هنرمندان و دانشجويان و مردم علاقمند به اين حوزه برگزار شد.

 

   زمان انتشار: چهارشنبه ١١ آذر ١٣٨٣ - ١٠:٣٢ | نسخه چاپي

خروج
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.