صفحه اصلی آر اس اس ارتباط با ما    
تازه های خبری
آخرین گزارش ها
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
اخبار > هنر تجسمي ايران در جهان مهجور مانده است


 
  هنر تجسمي ايران در جهان مهجور مانده است
 

مراكز فرهنگي ذيربط در كشورهاي مختلف در معرفي هنر ايراني و هنرمندان ايراني ضعيف عمل كردند و اين هنر مهجور مانده است و به نظر من اين ناشي از عدم حضور كارشناسان هنر هاي تجسمي به عنوان مشاور در اين مراكز بوده است.

به گزارش روابظ عمومي فرهنگستان هنر، ايرج اسكندري، هنرمند و نقاش معاصر در حاشيه برپايي نمايشگاه دوسالانه نقاشي معاصر جهان اسلام در گفت و گويي با بيان اين مطلب افزود: در همه كشورها، گرايشات و ذهنيت هاي متفاوتي نسبت به هنر وجود دارد كه بر اساس اين ذهنيت ها، گروههاي مختلفي فعاليت  مي‌كنند و اين در كشور ما هم صدق مي كند.

وي ادامه داد: معضل اصلي هنرمندان ما اين است كه فعاليت هاي هنرمندان هنر هاي تجسمي نسبت به روند توليد آن بروز داخلي و بين المللي ندارد.

به اعتقاد وي، دوسالانه نقاشي معاصر جهان اسلام در اين راستا، مي تواند اثرات موثري را در پي داشته باشد.

اسكندري اظهار داشت: به نظر من، دوسالانه هاي نقاشي بايد بتوانند فضا و برنامه ريزي ايجاد نمايند تا گستره وسيع تري از نقاشان و هنرمندان امكان حضور پيدا كند.

وي افزود: بالغ بر 60 كشور اسلامي در جهان وجود دارد در حالي كه ما در دوسالانه هاي اول و دوم تنها توانسته ايم هنرمندان 30 كشور را جذب نماييم و اين يعني 50 درصد موفقيت.

اين هنرمند يادآور شد: هدفمان در دوسالانه هاي اول و دوم به نوعي ارزيابي از موجوديت نقاشي در كشورهاي اسلامي بود كه تا اندازه اي توانسته ايم به اين شناسنامه و ارزيابي دست پيدا كنيم.

به گفته وي،‌ لازم است با ايجاد سمت و سويي درست در انتخاب و داوري آثار، شرايطي را فراهم كنيم تا به ديدگاههاي تخصصي كه منظور و هدف دوسالانه است نزديك شويم.

ايرج اسكندري، برگزاري دوسالانه هاي نقاشي معاصر جهان اسلام را در رشد و ارتقاي هنر نقاشي بسيار تاثيرگذار خواند و اظهار داشت: در صورتي كه برنامه ريزي،‌ سازمان دهي و سمت و سويي انتخاب ها، گرايش ها و سخنراني ها در راستاي جذب نيازهاي جهان اسلام صورت پذيرد نتايج اين حركت مطلوب تر است.

وي پيشنهاد كرد: هر دوره همايش دوسالانه به معرفي و بررسي هنر يك كشور اسلامي اختصاص پيدا كند.

گفتني است سومين دوسالانه بين المللي نقاشي جهان اسلام تا بيستم اسفند ماه در محل مركز فرهنگي هنري صبا بر پا است.

 

   زمان انتشار: چهارشنبه ١٢ اسفند ١٣٨٣ - ١٢:٢٩ | نسخه چاپي

خروج
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.