صفحه اصلی آر اس اس ارتباط با ما    
تازه های خبری
آخرین گزارش ها
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
اخبار > فرش هنری نهفته در دست ايرانی‌هاست


  استاد محسن محسنی در حاشيه برگزاری آثارنمايشگاه پيشكسوتان هنرهای سنتی بيان كرد
  فرش هنری نهفته در دست ايرانی‌هاست
 

 
دومين جلسه از سري سخنراني‌هايي كه در نمايشگاه آثار پيشكسوتان هنرهاي سنتي برگزار مي‌شود به سخنراني استاد محسن محسني اختصاص داشت كه با حضور جمعي از اساتيد و دوستداران هنر فرش در مركز فرهنگي‌- هنري صبا برگزار شد.

استاد محسن محسني، در اين سخنراني سير تطور فرش در ايران را بررسي كرد. وي با اشاره به قدمت اين هنر در ايران گفت:«سابقه فرش ايران را مي‌توان از سال 1885 ميلادي تاكنون دانست. يعني به طور دقيق‌تر از اواخر قرن نوزدهم. در اين سخنراني به اين دليل مي‌گوييم تطور فرش ايران و نه تحول، كه صنعت و هنر فرش ايران در اين سال‌ها فراز و فرودهاي شگرفي داشت و به نوعي هر بار دچار دگرگوني مي‌شد. گاهي به سوي كمال مي‌رفت و در دوره‌اي هم نزول مي‌كرد.»

استاد محسني با تقسيم‌بندي فرش ايران از لحاظ تاريخي گفت: «به نظر من فرش ايران را مي‌توان به سه جهت سياسي (كه با توجه به تحولات سياسي هنر فرش نيز دچار دگرگوني مي‌شد)، دوره طلايي و سوابق تاريخي تقسيم‌بندي كرد: فرش از عهد باستان تا قبل اسلام از دوره بعد از اسلام تا عهد صفويه كه اوج اين هنر بود و از اواخر صفويه تا دوره ناصرالدين شاه كه فرش در قالب يك صنعت ارائه شد. در همه اين برهه‌هاي زماني، فرش فراز و فرودهاي زيادي داشت.»

وي با اشاره به قديمي‌ترين فرش ايراني كه تاكنون يافت شده است گفت:« در سال 1949 روبرتو باستان‌شناس روس در دره‌اي به نام «پازيريك» فرشي پيدا كرد كه مربوط به دوره هخامنشي بود از روي طرح فرش ثابت شد كه اين فرش مربوط به ايران است.»

استاد محسني در ادامه افزود: «درست در عهد صفويه و از زمان حكومت شاه عباس فرش ايران به دوره طلايي خود نزديك شد. ذوق و قريحه در بستر هنر فرش شكوفا شد. البته فرش در اين دوره در تجارت نقشي نداشت و يك هنر رايج در ميان فرهيختگان هنر بود. در دوره صفوي فرش‌هايي بافته شد كه پيش از آن هرگز نظيرش در هيچ سرزميني ديده نشده بود. هنوز از اين فرش‌ها در گوشه‌ و كنار و موزه‌هاي مطرح جهان تكه‌هايي به يادگار مانده است.

استاد محسني با اشاره به تجاري شدن اين هنر در دوره ناصر‌الدين شاه گفت: «اولين قدمهاي صادرات فرش ايران در دوره قاجار برداشته شد و فرش ايران به همراه كالاهاي ديگر وارد كشورهاي همسايه شد كه در اين ميان استانبول نقش به سزايي داشت.» استاد محسن محسني در پايان با اشاره به فراز و فرود فرش در دوره معاصر گفت:« فرش ايراني هنري است كه تنها در دست‌هاي يك ايراني نهفته است.»

نمايشگاه آثار پيشكسوتان هنرهاي سنتي از ششم تا بيستم و ششم مهرماه در مركز فرهنگي- هنري صبا برپاست و هم زمان با برگزاري آن جلسات سخنراني توسط اساتيد اين هنر در محل اين نمايشگاه برگزار مي‌شود.

 

   زمان انتشار: سه شنبه ١٤ مهر ١٣٨٣ - ١١:١٥ | نسخه چاپي

خروج
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.