صفحه اصلی آر اس اس ارتباط با ما    
تازه های خبری
آخرین گزارش ها
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
اخبار > نشست مطبوعاتی نمایشگاه آثار عکاسی «عمر بادشا»


 
  نشست مطبوعاتی نمایشگاه آثار عکاسی «عمر بادشا»
 

 
نشست مطبوعاتی نمایشگاه آثار "عمربادشا” هنرمند آفریقای جنوبی، که از امروز در مرکز فرهنگی – هنری صبا برپا می‌شود، با حضور خبرنگاران و اصحاب رسانه ها برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی فرهگستان هنر ، در ابتدای این نشست که علاوه بر "عمربادشا"، دکتر بهمن نامور مطلق ، دبیر فرهنگستان هنر و محسن زارع، ریاست مرکز فرهنگی – هنری صبا نیز در آن حضور داشتند، دکتر نامور مطلق ضمن اشاره به اینکه این اولین نمایشگاه بین المللی درمرکز هنری صبا است، به ذکر فعالیت های فرهنگستان هنر پرداخت و گفت: فعالیتهای فرهنگستان هنر به دو بخش علمی – پژوهشی و نمایشگاهی تقسیم می شود که هر کدام از این بخش ها نیز سطوح ملی و بین المللی راشامل می شود.

وی افزود: درحوزه های ملی و بین المللی ، سیاست ما تمرکز زدایی است. یعنی در سطح ملی تنها به تهران اکتفا نمی کنیم و هنرمندان عالی رتبه شهرستانی را هم پوشش می دهیم.

دبیر فرهنگستان هنر در مورد بخش بین المللی نیز ذکر کرد: این بخش هم ما به قاره هایی چون آسیا و آفریقا توجه می کنیم و به ارتباط با کشورهای دیگر بها می دهیم و روی آن سرمایه گذاری می کنیم.

وی درادامه نقش آفریقا را بر هنر قرن 20 اروپا تاثیر گذار خواند و گفت: به همین دلیل اولین نمایشگاه بین المللی ما، نمایشگاه هنرمندی از آفریقای جنوبی است.

وی افزود: موضوعیت عکس های ایشان انسانی و فرا زمانی است و فردیت انسان در آفریقای جنوبی ، رنج ها، تنهایی ها و ... آن که تبدیل به نگاهی جمعی شده در آثار ایشان مشاهده می شود.

سپس محسن زارع، ریاست مرکز فرهنگی – هنری صبا، در رابطه با چگونگی انتخاب "عمربادشا" برای برگزاری نمایشگاه، ضمن اظهار اینکه فرهنگستان با هماهنگی سفارت ایران در آفریقای جنوبی با ایشان آشنا شده ، گفت: پس از ارتباط با سفارت ایران ، ما به طور جدی تر با ایشان آشنا شدیم و دراستقبال از همایش اولین دوسالانه عکس جهان اسلام که قرار است توسط فرهنگستان هنر، ایشان را نامزد برگزاری اولین نمایشگاه بین المللی در صبا کردیم و با هماهنگی با سفارت آثار ایشان را به ایران انتقال دادیم.

سپس "عمربادشا" این سفرخود را ، دومین سفر به ایران ذکر کرد و گفت: برای ما در آفریقا بسیار مهم است که خودمان را به جهانیان معرفی کنیم و درباره پیشینه هنرمان صحبت کنیم و دراین خصوص کشورهای خاورمیانه را در اولویت قرار می دهیم.

وی افزود: ما هم اکنون دهمین سالگرد انقلابمان را جشن می گیریم و افتخار می کنیم که در طول این سالها توانستیم دموکراسی در حال پیشرفت به دست بیاوریم و با کسانی ارتباط برقرار کنیم که ارزشهایشان مثل ما است و قبل ها تحت سیطره کشورهای دیگر بوده اند.

"بادشا" در ادامه گفت: افتخار می کنیم که در کشور شما هستم و دوست دارم تفسیر آثارم را از زبان مردم شما بشنوم و نظر دیگر هنرمندان را هم بدانم.

وی سپس با اشاره به این که از عکاسانی است که در انقلاب آفریقای جنوبی رشد کرده، افزود: من درهنرم سعی کرده ام دید انتقادی داشته باشم و به سبک دقیقی از عکاسانی برسم که درکشورهای غیر دموکراتیک مورد ظلم واقع می شوند. وی درباره پروژه های آینده خود گفت: پروژه ای دارم که توجه به مهاجرت مردم، تاثیر جهانی سازی روی فرهنگ، زبان و هویت است.

این هنرمند آفریقای درباره آشنایی خود با عکاسان ایرانی افزود: وقتی برای اولین بار به ایران آمدم، نمایشگاهی را در موزه هنرهای معاصر دیدم که تجربه ای باور نکردنی بود، چون رنج وسیعی را از دیدگاههای مختلف در آنجا مشاهده کردم و شگفت‌زده شدم.

وی سرانجام با ذکر اینکه پدربزرگ و مادربزرگش در هند و پدر و مادرش در آفريقای جنوبی زندگی کرده اند و مسلمان هستند، گفت: اما من خودم را یک عکاس می دانم؛ نه آفريقايی و نه هندی.
گفتنی است این جلسه با پرسش و پاسخ خبرنگاران ادامه يافت.

 

   زمان انتشار: چهارشنبه ٢٧ خرداد ١٣٨٣ - ١٣:٠٧ | نسخه چاپي

خروج
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.