صفحه اصلی آر اس اس ارتباط با ما    
تازه های خبری
آخرین گزارش ها
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
اخبار > هم زمان با رونمايي كتاب «گزيده آثار استاد اصغر شعرباف» مراسم تجليل از استاد اصغر شعرباف برگزار شد


 
  هم زمان با رونمايي كتاب «گزيده آثار استاد اصغر شعرباف» مراسم تجليل از استاد اصغر شعرباف برگزار شد
 

مراسم رونمايي كتاب «گزيده آثار استاد اصغر شعرباف» (گره و كاربندي) روز يك شنبه بيست و نهم شهريور ماه در موسسه فرهنگي_هنري صبا وابسته به فرهنگستان هنر برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر، در اين مراسم علاوه بر رونمايي كتاب تازه انتشار يافته "گزيده آثار استاد شعرباف" ، از مقام هنري استاد نيز تجليل شد.

اين مراسم با حضور جمعي از مسئولان فرهنگستان هنر ، هنرمندان و شاگردان استاد شعرباف برگزار شد و مديريت آن را سهراب هادي ، هنرمند گرافيست ، عهده دار بود. او در ابتدا به زندگي‌نامه استاد شعرباف پرداخت و در ادامه گفت:"فرهنگستان هنر به اهتمام مهدي مكي‌نژاد اثر ارزشمند استاد شعرباف را گردآوري كرده است و طي اين جلسه ضمن رونمايي ، بررسي و تحقيق در زمينه جنبه‌هاي ارزشي اين اثر، به پاسداشت يك عمر تلاش استاد در حفظ و خلق آثار برجسنه معماري سنتي ايراني پرداخته مي‌شود."

سپس عليرضا اسماعيلي ، مدير انتشارات فرهنگستان هنر، درباره چگونگي مراحل چاپ و انتشار اين كتاب گفت:"

انتشارات فرهنگستان هنر در كنار موضوعات هنري توجه ويژه‌اي به چاپ و توزيع كتاب‌هاي حوزه معماري داشته است و تاكنون بيش از ده عنوان كتاب در اين زمينه منتشر كرده است ؛ بيش از 20 عنوان كتاب ديگر هم در اين حوزه در دست انتشار قرار دارد."

اسماعيلي در ادامة صحبت‌هايش گفت:"كتاب ارزشمند "گزيده آثار اصغر شعرباف (گره و كاربندي) شامل سه بخش: ديباچه (تزئينات در معماري اسلامي ايران)، گره و كاربندي (شامل تصاويري از آثار استاد شعرباف) است ؛اين تصاوير بدون هيچ دخل و تصرفي به همان گونه‌اي كه استاد آنها را ترسيم كرده در كتاب آورده شده است. بخش پاياني اين كتاب نيز به نمونة كارهاي استاد در سطح شهر تهران اختصاص دارد. "

مهندس مهدي مكي‌نژاد ،گردآورنده كتاب، در ادامه مراسم گفت:" آثار استاد اصغر شعرباف كه حاصل بيش از نيم قرن تلاش ايشان است، از اين جهت حائز اهميت است كه اين آثار، زماني مورد توجه قرار گرفته‌اند كه معماري جديد و معماري سنتي ايران در تقابل شديد قرار دارند و معماري سنتي به شدت مورد بي‌توجهي و بي‌مهري واقع شده است ؛ همين طور تخصص ويژة ايشان كه گره و كاربندي است را مي‌توان از زواياي مختلفي مورد بحث و بررسي قرار داد.»

در بخش بعد سيدمحمد بهشتي عضو پيوستة فرهنگستان هنر و كارشناس معماري با اشاره به جايگاه والاي استاد شعرباف در هنر معماري سنتي گفت:". اميدوارم كه شاگردان اين هنر، به بخش معنوي آن هم توجه داشته باشند." سپس دكترحسين ياوري در ادامه اين مراسم گفت:" استاد شعرباف از جمله هنرمندان اقليم‌شناس،‌ بوم‌شناس و مصالح شناس است كه در خلق آثارش مستقيماً از طبيعت الهام مي‌گيرد. "

او در ادامه صحبت‌هايش گفت: «از جمله خصوصيات برجسته استاد تواضع و فروتني فراوان ايشان است. هر چند كه اين خصوصيت از ملزومات كار معماري سنتي است و در اين حوزه هر كس كه از اين خصوصيت فارغ باشد، فردي مردود به شمار مي‌رود.»

در بخش بعدي مهندس علي بياباني از شاگردان قديم استاد به توصيف شخصيت استاد پرداخت و ضمن صحبت از تواضع و سخاوت بي حد و حصر استاد در تمام مراحل كارشان، درباره كتاب گزيده آثار استاد شعرباف گفت: اين كتاب شامل تصاويري از كاربندي و گره‌چيني است، استفاده درست و كاربردي از هر كدام از اين تصاوير، نيازمند توضيحات بسياري است تا دانشجويان و علاقمندان بتوانند از اين كتاب استفاده كنند و تمام اينها مستلزم زحمات بعدي انتشارات در تجديد چاپ اين كتاب است تا اثري ماندگار و شايسته از آثار استاد شعرباف به جا بماند.»

در بخش‌ بعدي اين مراسم پس از صحبت هاي دو تن از شاگردان نزديك استاد، ربابه خاطون پيله‌فروش و حميد رضا كاظم‌پور ، از مقام و شخصيت ارزشمند هنري استاد تجليل شد.

سپس توسط دكتر بهمن نامور مطلق ، دبير فرهنگستان هنر لوح تقدير و تعدادي سكه بهار آزادي به استاد اصغر شعر باف اهدا شد .

گفتني است اين مراسم با نمايش فيلم مستند از زندگي استاد پايان يافت.

 

   زمان انتشار: دوشنبه ٣٠ مرداد ١٣٨٥ - ٠٩:١٠ | نسخه چاپي

خروج
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.